wtorek, 10 listopada 2015

Zamojski Kwartalnik Kulturalny
profil pisma, cele


Zdaję sobie sprawę, że dzisiaj opublikowana informacja powinna znaleźć się jako wpis nr, bo - precyzująca czasopismo, jego profil,

zatem....

Zamojski Kwartalnik Kulturalny jest pismem regionalnym, poświęconym dziejom, historii kultury, myśli społecznej oraz aktualnym tematom dotyczącym życia kulturalnego Zamościa i Zamojszczyzny. Najwięcej miejsca poświęca wydarzeniom  w powiecie zamojskim tak w kontekście historycznym jak i bieżącym. Ukazuje się od 1984 roku. Tworzą go historycy, znawcy sztuki, muzealnicy, regionaliści, archeolodzy, a także pracownicy naukowi UMCS, KUL i zamojskich uczelni. Kwartalnik stwarza możliwość prezentacji debiutantom. Przyczynia się do wzmocnienia poczucia identyfikacji mieszkańców Zamojszczyzny z własnym regionem, pielęgnuje pamięć o dziedzictwie kulturalnym i kreuje intelektualny potencjał regionu. Dzięki opisywaniu i dokumentowaniu przedsięwzięć kulturalnych oraz aktualizowaniu pisma o najnowszy stan wiedzy o dziejach regionu, pielęgnuje więzi lokalne i przekazuje dziedzictwo kulturalne regionu młodemu pokoleniu, kształtując w nim poczucie tożsamości regionalnej. 

Co pewien czas wydawane są kwartalniki tematyczne, poświęcone określonym miejscom, bądź wydarzeniom ważnym nie tylko z punktu widzenia regionu, ale   i kraju. Nr 4/2007 był poświęcony działalności Bolesława Leśmiana (w związku z ogłoszonym wówczas w Zamościu Rokiem  Leśmiana). W roku 2008 ZKK nr 1 poświęcony był dziejom Łabuń - prawdziwy biały kruk, jak się okazało po latach.....

 Redakcja współpracuje z placówkami kultury, jednostkami samorządu terytorialnego, stowarzyszeniami, naukowcami, twórcami i regionalistami. 

ZKK jest pismem wysoko cenionym i uznawanym przez czytelników, regionalistów i historyków tak z kraju, jak i spoza jego granic ( np. USA, Kanady, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii czy Danii).

 Podkreśla się jego dokumentacyjną i popularyzatorską funkcję. Mimo, że jest wydawnictwem prasowym, spełnia funkcję pozycji popularno-naukowej, wzbogacającej zbiory regionalistów w bibliotekach publicznych, prywatnych i naukowych. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz