czwartek, 26 listopada 2015



„Fotograficzny” grudniowy Kwartalnik 2015




Niecały miesiąc temu prezentowaliśmy fragmenty tekstu, oraz jedno z ponad nieznanych dotychczas, 20 przedwojennych zdjęć Zamościa, autorstwa Adama Lenkiewicza.
W przygotowywanym kwartalniku, nowych wiadomości o fotografach oraz ich zdjęć Zamościa będzie więcej.
Pokusiłam się o zebranie wiadomości dotyczących biografii fotografików w Zamościu w XX-leciu międzywojennym, zawartych w metrykach zamojskiej parafii św. Tomasza Apostoła, do której należeli. Informacje te mają wprawdzie przyczynkarski charakter, ale uzupełniają wiedzę o znanych fotografach, jak i wzbogacają stan badań o nowe nazwiska. Dowodzą, że dawna fotografia zamojska zasługuje na całościowe opracowanie…


 Barbara Typek przygotowała natomiast artykuł Dwaj pasjonaci fotografii: Feliks Łukowski z Siemnic i Stanisław Gajewski z Wożuczyna, okraszony zdjęciami tych dwóch twórców – jak się okazuje bliskich znajomych. Autorka pisze m.in.:
Feliks Łukowski i Stanisław Gajewski byli bardzo bliskimi przyjaciółmi. Obaj pasjonowali się fotografią (robili sobie zdjęcia nawzajem) i wymieniali się odbitkami. Często używali samowyzwalaczy. Nie zawsze (a zwłaszcza Łukowski) podpisywali swoje zdjęcia
Owe braki podpisów przyczyniły się do pewnego zamieszania
Szczęśliwie do naszych czasów zachował się album rodzinny Gajewskiego, w którym są zdjęcia autorstwa obu panów, opatrzone podpisami i często dedykacjami. Analiza zdjęć z albumu pozwoliła zweryfikować autorstwo niektórych z nich. Część zdjęć uważanych dotąd za zdjęcia Łukowskiego, faktycznie jest autorstwa Gajewskiego, i odwrotnie. Zatem w zbiorze zdjęć F. Łukowskiego w Muzeum Zamojskim znajdują się zdjęcia Gajewskiego i nie tylko.





Zamość, ratusz, fot. F. Łukowski, 1941 r., zbiory S. Gajewskiego


Dlatego zapraszam do lektury pełnego tekstu w nowym, grudniowym ZKK
Agnieszka Szykuła-Żygawska

Redakcja ZKK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz