poniedziałek, 6 czerwca 2016



Pasje Mariana Siegieńczuka

Łukasz Hasior, asystent muzealny Muzeum Zamojskiego w Zamościu miał za zadanie uporządkowanie archiwum zakładowego. Praca bardziej monotonna, wymagająca systematyczności oraz skupienia, ale i w oparciu o tego typu materiały mogą powstać (z)warte opisania historie.

W 2016 r. Muzeum Zamojskie obchodzi jubileusz 90-lecia. Przez te lata przewinęło się wielu pracowników, zmieniały się również nazwy. Porządkując akta archiwalne Muzeum, zwróciłem uwagę na dokumenty dotyczące Mariana Siegieńczuka, którego 25. rocznicę śmierci wspominaliśmy w 2015 roku.  – tak Hasior rozpoczyna swój tekst. Poświęcił go aktywnej działalności Mariana Siegieńczuka. Przez daty, tytuły kolejnych wystaw, spotkań jawi się sylwetka muzealnika, regionalisty, działacza turystycznego, fotografa. Stali czytelnicy Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego pamiętają Jego zapał, energię do działania, oddanie, był wszak jednym z autorów pisma, pomysłodawcą prowadzonych na jego łamach cyklów oraz redakcyjnym kolegą.
            Pracując od 1976 r. w zamojskim muzeum zorganizował tam pracownię i archiwum fotograficzne (owe miejsce na łamach przygotowywanego ZKK wspomina też Henryk Szkutnik). Był pomysłodawcą wielu przedsięwzięć kulturalnych, publikacji i akcji. To z jego inicjatywy powstał Staromiejski Klub Turysty im. M. Pieszki, a w 1982 roku Regionalna Pracownia Krajoznawcza. Społecznie udzielał się także jako opiekun zabytków, należał do Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego…





Ostatnie zdjęcie Mariana Siegieńczuka, 1990 r., autor fot. nieznany



Dalszą pracę przekreśliła tragiczna śmierć w wypadku samochodowym 18 czerwca 1990 roku.
Na łamach przygotowywanego ZKK, który będzie dostępny pod koniec czerwca, Łukasz Hasior skrupulatnie odnotował wszelką działalność Mariana Siegieńczuka odnotowaną w muzealnych rubrykach.




Agnieszka Szykuła-Żygawska




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz